Liga gr.B 2017/18
Liga gr.C 2017/18

SYSTEM SZWAJCARSKI

Idea systemu szwajcarskiego

Turniej rozgrywany systemem szwajcarskim składa się z dowolnej ilości rund. Dwóch zawodników gra ze sobą tylko raz w przeciągu całego turnieju (dokładniej w jedynym cyklu turnieju). Za osiągnięty wyniki w meczu zawodnicy otrzymują punkty. Zwycięzcą turnieju zostaje zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów. W pierwszej rundzie kojarzenie par jest zazwyczaj losowe. W kolejnych rundach przeciwnicy kojarzeni są w ten sposób, że różnica w zdobytych dotychczas przez nich punktów jest możliwie najmniejsza.

System szwajcarski idealnie nadaje się do zorganizowania całosezonowej ligi dla grupy kilkudziesięciu zawodników o bardzo zróżnicowanym poziomie gry. Na przykład : 30 zawodników, 10 rund w sezonie, dwa tygodnie na rozegranie rundy.

Przykładowe kojarzenia i stan turnieju tenisowego po każdej z rund pokazane są w tabelkach. Przyjęto, że za zwycięstwo 2-0 w setach zwycięzca otrzymuje 3 pkt, a za zwycięstwo 2-1 w setach 2 pkt.

Regulamin

Regulamin turnieju opracowany przez organizatora określa ilość rund turnieju, ilość pauz, czas na rozegranie rundy oraz zasady punktacji za wyniki meczu.

Organizator powinien opublikować regulamin turnieju na stronie [regulamin].

Mecze

Specyfiką turnieju szwajcarskiego jest to, że swojego przeciwnika w meczu rundy N poznajesz po zakończeniu meczów rundy N-1. O tym z kim zostałeś skojarzony możesz zobaczyć na stronie [kojarzenia].

Regulamin turnieju określa dopuszczalny czas na rozegranie meczów rundy (np. 2 tygodnie). Jeśli w tym czasie nie rozegrasz meczu możesz automatycznie przegrać mecz walkowerem (sprawdź w regulaminie).

Punktacja

Za osiągnięty w meczu wynik zdobywasz punkty. Sposób punktacji określa regulamin turnieju.

Najprostsza punktacja to 1 pkt za zwycięstwo i 0 pkt za porażkę. Jednak zalecana jest bardziej agresywna punktacja promująca wysokie zwycięstwa i porażki ale po walce. Np. w tenisie punktacja może być następująca : za wygranie 2-0 w setach 3 pkt, za zwycięstwo 2-1 2 pkt, za porażkę 1-2 1 pkt i 0 pkt za porażkę 0-2

Zwycięzcą turnieju zostaje zawodnik z największą sumą zdobytych punktów.

Pauzy

Zazwyczaj turniej ma większą ilość rund niż ilość meczy jakie rozgrywają zawodnicy. Różnica pomiędzy ilością rund a ilością meczy jest przeznaczona na pauzy.

Jeśli nie wykorzystasz pauz w trakcie turnieju, to będziesz miał przymusowe pauzy w końcowych rundach turnieju tak abyś nie rozegrał więcej meczy niż pozostali zawodnicy.

Jeśli nie możesz grać w następnej rundzie turnieju (urlop, kontuzja itp) zgłoś pauzę. Zgłoszenie pauzy w rundzie powoduje, że nie będziesz kojarzony. Aby zgłosić pauzę przejdź na stronę [pauzy], wybierz się na liście zawodników, podaj swoje hasło , zaznacz boxy w rundzie/rundach w których chcesz pauzować i wciśnij przycisk [ustaw pauzy].

Jeśli złapałeś kontuzję lub z innych przyczyn nie możesz uczestniczyć w turnieju wciśnij przycisk [wstrzymaj]. Od tej pory nie będziesz kojarzony w kolejnych rundach. Jeśli chcesz wznowić swój udział w turnieju wciśnij przycisk [wznów]

Załóż konto - zorganizuj rozgrywki w Twoim klubie | Znajdź klub | Tu gramy - dołącz do nas !! | Zarezerwuj kort | Kontakt z administratorem serwisu