MULTISPORT ZABRZE
Zabrze ul. Gagarina 2 (wjazd od ulicy Heweliusza) tuż przy Szkole Podstawowej nr 42. (MAPKA)
Tel 666-746-708 lub (32) 277-40-70 recepcja@multisportzabrze.pl

Pięć kortów tenisowych, boisko piłkarskie, turnieje tenisowe Grand Prix ATŚ

RANKING ELO

ZMIANY 20-02-2015

ELO początkowe zawodników zaawansowanych
Zawodnicy, którzy dotychczas nie startowali w turniejach ATŚ ale brali udział w turniejach AiS będą otrzymywali startowe ELO w zakresie 1100-1200 pkt. Ranking zostanie przydzielony uznaniowo na podstawie analizy wyników, w szczególności bezpośrednich meczy w turniejach AiS z zawodnikami notowanymi w rankingu ELO ATŚ.

Reguła aktywności
Od sezonu letniego 2015 obowiązywać będzie reguła aktywności : w rankingu ELO notowani są tylko zawodnicy, którzy rozegrali minimum dwa turnieje w przeciągu dwóch poprzedzających miesięcy. Zawodnicy nie spełniający reguł aktywności będą oznaczani jako nieaktywni i usuwani z rankingu ELO. Zawodnik nieaktywny nie traci punktów rankingowych. Przywrócenie zawodnika do rankingu następuje natychmiast po spełnieniu reguły aktywności (np jeśli zawodnik nieaktywny rozegra dwa turnieje w dwa kolejne weekendy jest od razu przywracany).

Po rozpoczęciu sezonu letniego 2015 (po pierwszym rozegranym turnieju ATŚ na kortach otwartych) obowiązywać będzie miesięczny okres buforowy dla zawodników nieaktywnych (w szczególności tych którzy nie grali w sezonie halowym). Po tym okresie w życie wchodzi reguła aktywności.

Idea rankingu ELO

Ranking ELO określa aktualną siłę gry zawodnika na tle innych zawodników. Ranking zawodnika wyliczany jest na podstawie wyników jego meczów i rankingu przeciwników. ELO jest rankingiem ciągłym, nie jest zerowany na koniec sezonu czy cyklu rozgrywkowego. W dłuższym okresie czasu historia rankingu ELO zawodnika doskonale odzwierciedla jego postępy w grze. Ogólne informacje o rankingu ELO możesz znaleźć w Wikipedii

Im więcej meczy rozegrają zawodnicy tym lepiej ranking ELO odzwierciedla ich siłę gry. O wiarygodności rankingu ELO w określaniu siły gry zawodników może świadczyć fakt, że w klubach stosujących ELO przez dwa sezony lub dłużej zwycięstwa zawodników z niższym ELO z zawodnikami w wyższym ELO nie przekraczają 5-7 % rozegranych meczy !!

Poziomy gry

W zależności od posiadanego rankingu ELO zawodnik ma przypisany poziom gry :

poziomzakres ELO
arcymistrz powyżej 1400
mistrz 1300..1399
ekspert 1200..1299
zaawansowany 1100..1199
średniozaawansowany 1000..1099
średni 900..999
podstawowy 800..899
początkujący poniżej 800

Po rozegraniu kilkuset meczy statystycznie w klubach ilość zawodników poszczególnych poziomów przedstawia się następująco : arcymistrzowie: 1-2%, mistrzowie: 3-4%, eksperci: 4-6%, zaawansowani: 6-8%, średniozaawansowani: 20-30%, średni: 20-30%, podstawowy: 15-20%, początkujący: 5-8%.

Zasady naliczania rankingu ELO

Do rankingu ELO naliczane są wyniki meczy zawodników ze wszystkich turniejów/lig oraz tzw. towarzyskie mecze rankingowe. Walkowery nie są uwzględniane.

Każdy nowy zawodnik przed rozegraniem pierwszego meczu dostaje ranking 1000 pkt.

Po rozegraniu meczu obliczany jest nowy ranking ELO dla obydwu przeciwników :

oczekiwany_wynik = 1 / ( 1 + 10^(aktualne_elo_przeciwnika - aktualne_elo_zawodnika)/400))
nowy_elo_zawodnika = aktualne_elo_zawodnika + 30 * (wynik - oczekiwany_wynik)
zwycięstwo : wynik = 1, porażka : wynik = 0

Zwycięza meczu zdobywa punkty zależne od rankingu przeciwnika (im wyższy ranking przeciwnika tym więcej punktów zdobywa). Przegrany traci natomast punkty (im niższy ranking zwycięzy tym więcej punktów traci).

Obrazują to poniższe przykłady :

ELO
zwycięzcy
ELO
pokonanego
nowe ELO zwycięzcynowe ELO pokonanego
1100010001015985
3120010001207993
21000120010231177

1. W meczu pomiędzy przeciwnikami o tym samym rankingu zwycięzca zdobywa 15 pkt a przegywający traci 15 pkt.
2. Wygrana zawodnika z wyższym rankingiem daje mu nieznaczny przyrost rankingu (+7 pkt), a pokonanemu niewielką stratę rankingu (-7 pkt)
3. Wygrana zawodnika z niższym rankingiem daje mu spory przyrost rankingu (+23 pkt), a pokonanemu wysoką stratę rankingu (-23 pkt)

Towarzyskie mecze rankingowe

Sporo zawodników może nie uczestniczyć w organizowanych przez Ciebie ligach/turniejach rozgrywając jedynie mecze towarzyskie w grupie stałych partnerów. Dla innych zawodników z kolei mecze turniejowe to za mało i chcą rywalizować również poza nimi. W obu przypadkach można stosować towarzyskie mecze rankingowe.

Idea jest prosta : dwóch zawodników umawia się przed meczem, że rozgrywają mecz rankingowy. Po zgłoszeniu wyniku naliczane jest nowe ELO dla obydwu zawodników.

Aby uniemożliwić "nabijanie" punktów rankingowych w meczach ze słabszymi przeciwnikami można ustawić w konfiguracji rankingu dwie reguły dla towarzyskich meczy rankingowych :

Różnica pozycji - aby mecz został uwzględniony w rankingu różnica pozycji zawodników w rankingu nie może być większa od podanej (domyślnie 10) z wyjątkiem zawodników, którzy nie są jeszcze notowani w rankingu. Wartość 0 oznacza, że system nie ma kontrolować różnicy rankingów.

Seria zwycięstw - jeśli zawodnik odniósł podaną (domyślnie 2) ilość zwycięstw z rzędu w meczach z zawodnikami z niższym rankingiem to kolejny mecz rankingowy musi rozegrać z przeciwnikiem z wyższym rankingiem. Wartość 0 oznacza, że system nie ma kontrolować serii zwycięstw z zawodnikami z niższym rankingiem.

Aby wprowadzić wynik towarzyskiego meczu rankingowego przejdź na stronę mecze i kliknij w link [wprowadzenie wyniku meczu]. Wybierz przeciwników, zaznacz zwycięzcę i podaj rezultat.

Kilka rankingów ELO

Jeśli planujesz rozgrywanie turniejów juniorskich, kobiecych czy deblowych koniecznie stwórz oddzielne rankingi ELO np. ELO Junior, ELO Kobiety itd. W przeciwnym razie ranking zawodnika w rankingu ELO Open nie będzie rzetelnie określał siły jego gry. Nowy ranking ELO można utworzyć na stronie zarządznie rankingami.

Wyjaśnijmy to na przykładzie : Kowalski w turniejach juniorskich ma bilans : 10 zwycięstw 1 porażka, a w turniejach seniorskich : 1 zwycięstwo i 3 porażki. Zatem jego sumaryczny bilans to : 11 zwycięstw i 4 porażki. Jeśli zarówno mecze juniorskie jak i seniorski są punktowane w ramach jednego rankingu np. ELO Open to Kowalski będzie miał wysoki ranking ELO Open. Jednak ze względu na świetny bilans meczów w turniejach juniorskich ranking ELO Open Kowalskiego jest przeszacowany, prawdopodobnie wyższy od zawodników seniorów, z którymi przegrał bezpośrednie mecze. Jeśli natomiast stworzysz dodatkowy ranking ELO Junior i ustawisz dla turniejów juniorskich aby mecze w nich rozgrywane były naliczane w ramach rankingu ELO Junior to Kowalski będzie mieć bardzo wysoki ranking ELO Junior i niski ELO Open co wiarygodnie odzwierciedla jego siłę gry jako juniora i w kategorii open.


 
Załóż konto - zorganizuj rozgrywki w Twoim klubie | Znajdź klub | Tu gramy - dołącz do nas !! | Zarezerwuj kort | Kontakt z administratorem serwisu